Dana 14. rujna 2018. godine u svijetu se po prvi puta obilježio Svjetski dan atopijskog dermatitisa. Svjetski dan atopijskog dermatitisa služi kao prilika za podizanje svijesti od ove bolesti koja je često podcijenjena. Bolesnici s atopijskim dermatitisom svakodnevno se suočavaju s izazovima tereta bolesti na njihove živote s fizičkog i psihološkog aspekta.

Atopijski dermatitis je kronična upalna bolest sa simptomima koji se često pojavljuju kao crvenilo i osip na koži. Bolest  je neizlječiva i može uvelike utjecati na kvalitetu života bolesnika i njihovih obitelji. Približno 4,4% populacije u Europi ima atopijski dermatitis.

Bolesnici s umjerenim do teškim atopijskim dermatitisom imaju različite kožne probleme koji se često javljaju i kao trajne lezije na koži.

Umjereni do teški atopijski dermatitis karakterizira osip koji često prekriva većinu tijela i može uključivati ​​intenzivan, trajni svrbež i suhu kožu, pucanje, crvenilo, kraste i sekreciju. Svrbež je jedan od najtežih simptoma te može biti veoma iscrpljujući za bolesnika onemogućavajući ga u izvođenju normalnih dnevnih aktivnosti. Pored toga, bolesnici s umjerenim do teškim atopijskim dermatitisom imaju smanjenu kvalitetu života, uključujući poremećaj spavanja, povećanu anksioznost i depresiju  koje uzrokuje njihova primarna bolest. Time je pored fizičkog, psiho-socijalni učinak bolesti na bolesnike s atopijskim dermatitisom značajan zbog osjećaja anksioznosti, srama te izolacije od društva.

Preneseno u brojke, bolesnici s umjerenim do teškim atopijskim dermatitisom prijavljuju, njih 47%, osjećaj frustracije, 39% osjećaj srama zbog izgleda, 35% osjećaj ljutnje zbog svog izgleda te preko 80% bolesnika ima problema sa spavanjem i pati od kroničnog nedostatka sna zbog svrbeži koja onemogućava usnivanje i kontinuiran san.

Utjecaj atopijskog dermatitisa ne prestaje samo na bolesniku. Također, predstavlja veliki teret njihovim obiteljima, zdravstvenom sustavu i društvu jer je socijalni i mentalni status bolesnika znatno narušen. Život s atopijskim dermatitisom može značiti mnogo izgubljenih radnih dana i smanjenu produktivnost kao i česte posjete liječniku te bolovanja.

Za odrasle bolesnike s nedovoljno kontroliranim umjerenim do teškim atopijskim dermatitisom postoji značajna nezadovoljena medicinska potreba za liječenjem koje bi znatno poboljšalo probleme s kožom i kožna oštećenja, smanjilo svrbež i time poboljšalo kvalitetu života bolesnika.

Trenutno dostupne strategije liječenja atopijskog dermatitisa uključuju obnavljanje kožne barijere, liječenje simptoma bolesti, smanjenje broja pogoršanja bolesti i smanjenje njihove jačine i trajanja uz istodobno smanjenje nuspojava povezanih s liječenjem. Kada topikalni tretmani ne daju adekvatnu kontrolu, bolesnici se liječe sustavnim terapijama. Oba režima liječenja povezana su s potencijalnim nuspojavama koje mogu ograničiti njihovu dugotrajnu uporabu.

Nove terapijske mogućnosti nastoje poboljšati dugoročni pristup sustavnoj terapiji bolesnika koji pate od umjerenog do teškog atopijskog dermatitisa.