Dobivanje informacija o liječenju i upotrebi biosličnih lijekova
Za pacijenta koji će se liječiti biološkim lijekom važno je:
- biti potpuno informiran o tome što se može očekivati na početku liječenja biološkim lijekom ili pri prelasku s jednog biološkog lijeka na drugi koji može biti biosličan lijek;
- dobiti od svog liječnika/ljekarnika sve potrebne informacije o lijeku; kao za sve biološke lijekove, potrebno je voditi evidenciju o tome koji vam je lijek propisan;
- biti uključen u odluke o tijeku liječenja.
Poput svih lijekova biološki se lijekovi, uključujući bioslične lijekove, moraju upotrebljavati na odgovarajući način. Pacijenti mogu imati različita pitanja o načinu uzimanja lijeka te o eventualnim mjerama opreza ili ograničenjima o kojima moraju voditi računa tijekom liječenja. Odgovori na ta pitanja ovisit će o određenom lijeku koji vam je propisan te o vašem zdravstvenom stanju i vašoj bolesti.
Prije početka liječenja biosličnim lijekom pročitajte priloženu uputu o lijeku koja sadržava važne informacije o načinu upotrebe lijeka. Kako bi pacijenti razumjeli koji im je lijek propisan, posebno ako prelaze s izvornog lijeka na biosličan proizvod, važno je znati da se prema preporuci svih regulatornih tijela svi biološki lijekovi, uključujući bioslične lijekove, propisuju s nazivom lijeka koji je dao proizvođač, a ne s njihovim generičkim imenom. Tu preporuku podržale su organizacije pacijenata i zdravstvenih radnika u cijeloj Europi. Ako imate pitanja ili nedoumica u vezi s vašim liječenjem, obratite se vašem liječniku ili ljekarniku kako biste dobili sve potrebne informacije.
Uloga pacijenta
Važno je svaku sumnju na nuspojave prijaviti liječniku koji vam je propisao lijek, kao što biste to učinili i za svaki drugi lijek. Također biste se trebali obratiti vašem liječniku ako smatrate da lijek nema nikakav učinak. Ponekad se nuspojave mogu javiti dugo vremena nakon početka uzimanja lijeka ili čak i nakon prestanka njegova uzimanja Prijavljivanje simptoma vašem liječniku možda vam neće pomoći samo u bržem oporavku, već je korisno i za kontinuirano ocjenjivanje kvalitete i sigurnosti lijekova. Vaše simptome možete prijaviti i izravno nadležnom nacionalnom tijelu za odobravanje lijekova. Vaš liječnik ili ljekarnik trebali bi vas moći uputiti u taj postupak. Isto tako, upute možete pronaći i poveznicom na detaljnije informacije o prijavljivanju nuspojava na kraju ove brošure.
Uloga liječnika ili ljekarnika
Radi prijavljivanja sumnje na nuspojave zdravstveni radnik mora točno utvrditi o kojem se lijeku radi te navesti naziv lijeka koji je dao proizvođač u zdravstvenom kartonu pacijenta. Zatim mora prijaviti slučaj mjerodavnom tijelu koje će na temelju podataka provjeriti je li nuspojava uzrokovana lijekom i koje se mjere moraju poduzeti. Važno je da zdravstveni radnik prijavi nuspojave biosličnih lijekova čak i ako su iste kao nuspojave koje su uočene kod referentnog lijeka.
Za detaljnije informacije o biosličnom lijeku
Ako vam je propisan biosličan lijek i želite saznati više o tom određenom lijeku, detaljnije informacije možete pronaći na web stranici EMA-e.
Koji su bioslični lijekovi odobreni u EU?
Ovo je poveznica na popis svih biosličnih lijekova koji su trenutačno odobreni u Europskoj uniji. Taj će se popis ažurirati unošenjem novih biosličnih lijekova nakon što se odobre.
Izvor: Brošura Informacije o biosličnim lijekovima za pacijente 2016/2017.