Loading Events

Međunarodni dan obitelji je u svijetu prvi put službeno obilježen 15. svibnja 1994. godine kako bi se istaknula važnost obitelji kao temeljne sastavnice društva. Obitelj je društvena zajednica koju obično čine roditelji i djeca. Oni dijele zajedničke vrijednosti, ciljeve i obvezuju se na dugoročnu odgovornost jedni prema drugima. Obitelj je ujedno institucija koja čuva sustav vrijednosti i smatra se nužnom za stabilnost društva.

U obitelji učimo o zajedništvu i toleranciji, formiramo navike za rad, pripremamo se za uloge u društvu i učimo društveno ponašanje. Učimo i o prihvaćanju sličnosti i različitosti, a obitelj  nam pruža i osjećaj pripadnosti. Zajedništvo između članova obitelji ne temelji se samo na biološkim, nego i na emotivnim čimbenicima.

Napredak i uređenje države i društva ovisi o njenim građanima pa se njena razvijenost može procjenjivati i kroz stanje obitelji koje čine to društvo.

U današnje vrijeme ekonomskih nestabilnosti i užurbanog tempa života, koji zahtijevaju stalne prilagodbe, nužno je kontinuirano raditi na pružanju podrške obiteljima kroz prilagodbu društvenih struktura koje sudjeluju u životu obitelji (zdravstvo, socijalna skrb, obrazovanje…) Iznimno je važno prepoznati životne potrebe obitelji i sustave prilagoditi njima. Od fleksibilnijeg radnog vremena, preko povećanja vrtićkih kapaciteta i smjenskog rada u vrtićima do uvažavanja majčinstva (roditeljstva) u realnosti, a ne samo u teoriji. Potrebe obitelji osoba s posebnim potrebama još su izraženije i kompleksnije i tu činjenicu svakako trebaju uvažavati društveni sustavi, ali i društvo u cjelini. Uzimajući u obzir ulogu koju obitelj ima u društvu, jasno je da očuvanje zdravlja članova obitelji nije samo od individualnog značaja.

S javnozdravstvenog stajališta, važno je prepoznati činjenicu da se struktura obitelji u suvremenom društvu mijenja. U tom svijetlu, mijenja se i struktura obitelji i u Hrvatskoj i u gradu Zagrebu. Proširene obitelji, koje obuhvaćaju tri generacije sve su rjeđe. Štoviše, jednoroditeljske obitelji sve su češći oblik obiteljske zajednice. Prema podacima Državnog zavoda za statistiku (Popis stanovništva iz 2011. godine) u Republici Hrvatskoj od 1.215.865 obitelji, 207.862, odnosno 17,09% obitelji su jednoroditeljske, od čega 174.517 obitelji čine majka i dijete, a 33.345 obitelji čine otac i dijete.

U Gradu Zagrebu od 221.875, 43.554 obitelji su jednoroditeljske što čini čak 19,6%. Od toga, 37.162 obitelji čine majka i dijete, dok 6.392 obitelji čine otac i dijete.

Očigledno je da treba više uvažiti jednoroditeljske obitelji i njihove potrebe kao sve učestaliji oblik obiteljske zajednice. Važno je i osvještavati nove generacije o postajanju različitih vrsta obitelji sukladno društvenim činjenicama, ali i pravima svakog pojedinca na odabir zajednice u kojoj će živjeti. Međuljudski odnosi i zajednice koji počivaju na toleranciji, uvažanju, emotivnoj razmjeni, ravnopravnoj raspodjeli odgovornosti i dogovornoj podjeli uloga, sigurno čine dobro našem zdravlju.

Dakle, iskoristimo slobodne trenutke u danu da se posvetimo svojim obiteljima. Ovisno o afinitetima možemo puno toga učiniti, primjerice: video poziv rodbini koja živi u udaljenom području, zajednički razgovor dok tehnološki uređaji odmaraju na polici, šetnja u prirodi, igre s loptom, grupni obiteljski zagrljaj, mali obiteljski humanitarni projekt.

Sjetimo se što obitelj može značiti, ako svi uložimo malo truda:

O – odgovornost; B – bogatstvo; I – iskrenost; T – tolerancija; E – empatija; LJ – ljubav.